1. Przed każdym planowym zabiegiem konieczna jest wizyta kontrolna u lekarza. Podczas takiej wizyty lekarz weterynarii oceni stan zdrowia naszego zwierzaka: obejrzy błony śluzowe, osłucha drogi oddechowe i serce, omaca jamę brzuszną.
2. Dobrze jest wykonać u pupila podstawowe badania krwi, a w niektórych przypadkach także ekg. Badania są obowiązkowe u zwierząt starszych lub jeśli podczas wizyty kontrolnej zostaną stwierdzone jakieś nieprawidłowości.
3. Psy i koty powinny mieć aktualne szczepienia ochronne. Nie mogą być nosicielami pasożytów zewnętrznych ani wewnętrznych.
4. Kotki i suki nie powinny być w trakcie rui. Jeśli planujemy sterylizację suki najlepiej wykonać ją min. 2 miesiące po cieczce, jednak nie później niż miesiąc przed spodzewaną następną. W przypadku kotek zabiegi wykonujemy kilka tygodni po zahamowaniu rui lub w okresie spokoju hormonalnego.
5. Jeśli zwierzak przyjmuje stale jakieś leki, ustal z lekarzem czy należy je podać także w dniu zabiegu.
6. Na 10-12 godzin przed zabiegiem zabieramy zwierzakowi jedzenie. Dostępu do wody nie należy ograniczać.
7. Przed samym zabiegiem warto wyprowadzić psa na spacer, tak żeby mógł załatwić swoje potrzeby. Nie należy pozwalać na zwiększony wysiłek. Najlepiej jeśli spacer odbędzie się na smyczy. Nie dopuszczajmy żeby pies przed zabiegiem biegał za piłką czy bawił się z innymi zwierzakami.
8. O umówionej godzinie należy zgłosić się do przychodni na zabieg. Psy przyprowadzamy na smyczy. Koty powinny być zamknięte w klatce (transporterze). Warto zaopatrzyć zwierzaka w kocyk, którym zostanie okryty po zabiegu.
Autor: lek. wet. Ewa Trębacz